Zamawiający powinien w treści SWZ wskazać sposób liczenia cen. W przypadku wątpliwości warto zadać zamawiającemu pytanie przed terminem składania ofert. Sposobów może być wiele np. sumowanie netto, podatku cen jednostkowych w poziomie i otrzymanie sumy brutto, a następnie sumowanie kolumn – w pionie. Można również spotkać się z liczeniem netto w pionie następnie w poziomie podatek od całości i suma brutto. Rozbieżności mogą być minimalne jednak powodują konieczność sprostowania omyłki rachunkowej przez zamawiającego.
W przypadku sprostowania omyłki rachunkowej wykonawca nie ma prawa kwestionować samej czynności sprostowania, może natomiast odmówić zawarcia umowy jeśli nie zgadza się z liczeniem zamawiającego. W konsekwencji jeśli sposób liczenia wynikał z SWZ to wykonawca nie będzie miał podstaw do zaskarżenia czynności wyboru innego wykonawcy przez zamawiającego.
W praktyce, spotykane błędy wynikają z różnicy oprogramowania księgowego. Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje w art. 106e sposoby obliczenia kwot podatku i fakturowania z tego tytułu. Dopuszcza obydwa opisane wyżej rozwiązania. W przypadku sumowania cen jednostkowych podatku (sumowanie kolumn) zastosowanie może mieć art. 106e ust. 10 w/w ustawy, natomiast na zasadach ogólnych art. 106e ust. 1 pkt 10 podatek liczony od wartości sumy netto.
Każdą wątpliwość warto wyjaśnić z zamawiającym. Jeśli brak jest ustaleń w SWZ co do sposobu liczenia ceny można dopuścić rozwiązania przewidziane w ustawie o podatku od towarów i usług bez konieczności sprostowania omyłki.
jeśli szukasz sposobu jak wypełnić ofertę, napisz do nas.
Radca Prawny