Na posiedzeniu 14 czerwca Sejm Rzeczypospolitej przyjął ustawę o ochronie pracowników zgłaszających naruszenie prawa przygotowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.
Według projektowanej ustawy określone grupy pracodawców mają obowiązek wdrożenia procedury wewnętrznej oraz zewnętrznej.
Takie obowiązki będą miały podmioty prywatne oraz publiczne.
Przeliczenie etatów:
Istotne dla określenia czy jesteś również zobowiązany do wdrożenia procedury jest przeliczenie etatów:
W ramach etatów będą uwzględnieni:
*pracownicy w ramach umowy o pracę
*osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie np. zlecenia, dzieło itp.
*umowy B2B jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju prac innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia.
Przeliczenie etatów ma odbywać się na dzień 1 stycznia lub 1 lipca. Jeśli zatrudniasz co najmniej 50 osób w przeliczeniu na pełne etaty to jesteś zobowiązany do wprowadzenia procedury wewnętrznej.
Jeśli będziesz podmiotem publicznym i jednocześnie spełniasz powyższe kryterium zatrudnienia będziesz oprócz tego zobowiązany do wprowadzenia procedury zewnętrznej.
Podmioty prywatne:
Podmioty publiczne:
Musisz wiedzieć, że przeliczenie etatowe nie ma zastosowania do podmiotu prawnego wykonującego działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych (…) objętych zakresem stosowania aktów prawnych Unii Europejskiej wymienionych w części I.B i II załącznika do dyrektywy 2019/1937 – będzie on musiał wprowadzić procedurę bez względu na ilość zatrudnionych.
Przeliczenie etatowe nie ma zastosowania również do gmin oraz powiatów liczących mniej niż 10 000 mieszkańców – nie będą one zobowiązane do wprowadzenia procedur.
Jeśli chcesz dowiedzieć się co ma zawierać procedura zgłoszeń, zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi artykułami na ten temat.
Radca Prawny